DOLAR: 2.93 TL
EURO: 3.33 TL

Ayırtedicilik ve Güçlük Endeksi

2 yıl önce
291 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

Madde ayırt edicilik gücü indeksi: Madde ayırıcılık gücü indeksi, o maddenin madde ile ölçülmek istenen özelliğe sahip olanlar ile olmayanları ayırıp ayırmadığının bir ölçüsüdür.

Basit yöntemle madde analizinde maddenin ayırıcı olması, üst grupta yer alan bireylerden maddeyi doğru cevaplayanların sayısının alt gruptan doğru cevaplayanların sayısından çok fazla olmasına bağlıdır.

Özetle; madde ayırt edicilik gücü indeksi, bir maddenin bilen öğrenci ile bilmeyen öğrenciyi ayırt edip etmediğinin anlaşıldığı bir indekstir.

 

Madde ayırt edicilik gücü indeksi -1,00 ile +1,00 arasında değişen değerler alır. Maddeler

+1’e yaklaştığı ölçüde ayırıcılık gücüne sahip demektir. Bu değerin “0” civarında olması maddenin ayırıcılık gücünün olmadığı, “” işaret alması durumunda ise maddenin ayırt edicilik gücünün olmadığı, madde ölçülmek istenen özellikten başka bir şey ölçtüğü şeklinde yorumlanır.

Madde ayırt edicilik gücü indeksi; 0,30 ve üzeri bir değer alıyorsa nihai testte kullanılabilecek bir madde olduğu,

 

0,20-0,29 arasında bir değer alıyorsa, düzeltilmesi ve geliştirilmesi gerektiği, 0,19 ve daha altında bir değer alıyorsa ayırt ediciliğin çok düşük olduğu ve nihai teste koyulmaması gerektiği

Eğer madde ayırt edicilik indeksi “-” (eksi) bir değer alıyorsa da testten mutlak suretle çıkarılması gerektiği anlaşılır.

Madde ayırt edicilik indeksi = Maddeyi üst grupta doğru cevaplandıranların sayısı – Alt grupta doğru cevaplandıranların sayısı / Üst yada alt grubun herhangi birinde yer alan öğrenci sayısı

 

rjx =   n(dü) – n(da)

                     n

 

Zor Soru: 0

Orta Güçlük (ideal Soru): 0,50

Kolay Soru:1

 

Madde güçlüğü

Bir maddenin cevaplama yüzdesi olarak tanımlanır ve maddeye doğru cevap veren öğrenci sayısının, grupta bulunan toplam öğrenci sayısına oranı alınarak hesaplanır.

Madde güçlüğü =Maddeye doğru cevap veren öğrenci sayısı/ Toplam öğrenci sayısı

Örnek:

Aritmetik ortalamaı 40 olan Türkçe testinden alınabilecek yüek puan 100’dür. Bu testin ortalama güçlük derecesi kaçtır?

Cevap: 40/100=0,40

Madde güçlük indeksinde yapılan yorumu madde güçlüğünde de yapmamız mümkündür.

 

Madde güçlük indeksi 0 ile +1 arasında değişen değer alıyordu. Madde güçlüğü de 0 ile +1 arasında değişen değer almaktadır. Yorumu da tıpkı madde güçlük indeksinde olduğu gibi; 0’a yaklaştıkça soru zor, 1’e yaklaştıkça ise soru kolay şeklinde olacaktır.

 

Bu maddenin güçlüğü 0,60’tır. Yani orta güçlükten biraz daha kolay bir sorudur.

 

Bu maddeyi sınıfın %60 doğru cevapladığı, %40’ının da yanlış cevapladığı yorumu yapılabilir.

 

Ayırtedicilik ve Güçlük Endeksi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık