DOLAR: 3.03 TL
EURO: 3.38 TL

Ekonomi Ders Notları

1 yıl önce
407 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

Ekonomi Ders Notları

 

Bütün dünyada insanları birinci dereceden ilgilendiren en önemli unsurdur ekonomi. Bir sakızın satışından binlerce metrekarelik alanın satışına verilen addır ekonomi. Ülkeleri zenginleştiren aynı zaman ülkelere ambargo uygulattıran güçtür ekonomi. Bir ekmek parçası deyipte günlerce aç karına sokakta, parkta, çadırda, barakada üstü örtüsüz yatırandır ekonomi. Doğumdan başlayıp belki de anne karnındayken borçlandıran güçtür ekonomi. Bazılarının gece kâbusu, bazılarının sevincini katlandırıp yerinde durduramayan neşe ve hüzün kaynağıdır ekonomi. Milyonlarca insana yaşam tarzı sundurup getiri sağlayan, sosyal ilişkilerde birleştirici ve ayrıştırıcı güçtür ekonomi. Nicelerinin ocağını söndüren, nicelerinin defterini düren ve nicelerine akla karayı seçtiren kör düğümdür ekonomi. Varlığı bir dert yokluğu yaradır ekonomi. Sayamadığımız daha nice şeydir ekonomi.

 

Ekonominin temelinde insan ihtiyaçları vardır. İnsanlar toplayıcılık ve avlayıcılık dönemlerinde doğada var olan imkanları kullanıyorlardı. Daha sonra yerleşik hayata geçerek üretime başladılar, fazla üretim takası zorunlu hale getirdi, kısa metrajlı da olsa bir ticari ilişki başlamış oldu. İlişkiler köylerin büyüyerek şehir hayatlarını oluşturunca arttı. Tabi arada takas usulü yerini parayı buldukları sanılan Lidyalıları yad ettirdi. Ancak asıl ticari faaliyetlerin başlangıcı ve ekonomi kavramının insanlar arasında ağırlığının artması sanayi devrimi ile başladı. Sanayi devrimi ile birlikte başlayan ekonomik yükseliş, süreci sürekli değişimlerle hız kazandı ve günümüzde bırakın insanları ülkelerin kaderini belirleyen hal almıştır. Hatta günümüzde durum daha da vahim ve karmaşık bir hal almıştır. Çünkü ekonominin uluslararası alanda etkililiği artık bir ülke bazında değil, ülkelerin birçoğunu kapsamaktadır. Örneğin, ABD’nin ekonomide sekteye uğraması başka ülkeleri de endişelendirmekte, hatta böyle güçlü devletlerin ayaklarının dahi kayması gelişmekte olan veya geri kalmış ülkelerde önlenemez ekonomi kaybı oluşturabilmektedir. Daha önce yaşanış olan dünya ekonomik buhranlarını hatırlarsak ekonomik krizler evrensel etki yapmaktadır.

 

Ekonomik gelişmelerin takip edilmesi, her geçen günün bir önceki güne göre karlı geçmesi ekonomik istikrar için çok önemlidir. Ekonomide istikrarı yakalamak için tüm devlet kurumlarının eş güdümlü çalışması gerekmektedir.  Ahengi bozan kurumların uyarılması ve gerekirse özelleştirilmesi, zarar eden kuruluşların devredilmesi, çalışma kolaylığı ve iş güvencelerinin artırılması vs. gerekmektedir. ekonomik gelişmeler insanların refahı için önemlidir.

 

Ekonominin tarihsel sürecinden ve öneminden bahsettik. Ancak ekonomik anlamda eleman yetiştirmek de o kadar kolay olmamaktadır. Üniversitelerde bölümlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Tercih edilen bölümlerden mezun olan öğrencilerin kpss hazırlığında bulunmaları önemlidir. İşte tam bu zamanda ders norları konusunda ders notları.gen.tr sitemiz devreye girecek, sizleri ihya edecektir. Ders notlarında öncü site olan dersnotları.gen.tr daima yanın da olacaktır.

 

Unutmayın ders çalışmak sizden ders notlarınız bizden olsun.

Ekonomi Ders Notları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık