DOLAR: 2.69 TL
EURO: 3.02 TL

Haksız Rekabet

1 yıl önce
145 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

HAKSIZ REKABET


Rekabet hakkını ihlal eden davranışlar iki kısma ayrılır:-rekabet sınırlamaları-haksız rekabet. Konumuzda haksız rekabet işlenecektir.


Rekabet sınırlaması: rekabetin sınırlanması sonucu doğuran her türlü anlaşma, karar ve uygulama ile bir işletmenin piyasadaki hakim durumunu kötüye kullanması yasaklanmış, rekabeti sınırlayan birleşme be devralmalar rekabet kurulunun iznine bağlanmıştır.
Haksız rekabet: rakipler arasında veya tedarik edenlerle müşteriler arasındaki ilişkileri etkileyen aldatıcı veya dürüstlük kuralına diğer şekillerdeki aykırı davranışlar ile ticari uygulamalar haksızdır ve hukuka aykırıdır. Kişinin kendi çalışmasıyla kazanç elde etmek yerine başkasının çalışmalarından izinsiz olarak yararlanması, rakiplerini kötülemesi, aldatıcı ad ve işaretler kullanılması gibi davranışlarda bulunarak kendi işletmesine üstünlük sağlama çabaları haksız rekabet niteliği taşır.


Unsurları:


-rakipler veya tedarik edenlerle müşteriler arasındaki ilişkileri olumsuz etkileyen davranış ve ticari uygulamalar yapılması
-aldatıcı veya dürüstlük kuralına aykırı davranışta bulunulması
-zarar veya zarar görme tehlikesinin ortaya çıkması
Haksız rekabetin ortaya çıkması için, haksız rekabette bulunan kişinin kusurlu olması şart değildir. Kişi kusursuzda olsa haksız rekabet yapmış sayılır.


Haksız rekabet halleri:


-dürüstlük kuralına aykırı reklamlar ve satış yöntemleri ile diğer hukuka aykırı davranışlar: ( kötüleme, kendini veya üçüncü kişiyi rekabette avantajlı duruma getirme, aldatıcı ad ve işaretler kullanma, karıştırma yani iltibas(başkasına ait özelliklerin aynısını kullanma), aldatıcı karşılaştırmalı reklamlar, göstermelik mal ve müşteri avlama, müşteriyi ek edimlerle sunumun gerçek değeri hakkında yanıltma, saldırgan satış yöntemleri kullanma, gizleme, karartma).
-sözleşmeyi ihlale ve sona erdirmeye yönelmeler
-başkasının iş ürünlerinden yetkisiz yararlanma
-üretim iş sırlarını hukuka aykırı olarak ifşa etmek
-iş şartlarına uymamak
-dürüstlük kuralına aykırı işlem şartları kullanmak


Haksız rekabetin sonuçları:


hukuki sonuçları:


Tespit davası: mevcut durumun var olup olmadığına dair tespit davası açılabilir.

Men davası: haksız rekabet fiilini devam ettiği veya devam etme olasılığı olduğu hallerde haksız rekabeti durdurmaya yönelik açılan davadır.

Düzeltme davası: haksız rekabet yüzünden ortaya çıkan olumsuzluğun giderilmesi için açılan davadır.


Tazminat davası: İhtiyati tedbir ve el koyma: maddi zararın oradan kaldırılması, yanlış ve yanıltıcı beyanların düzeltilmesi için açılabilir.


 Dava zaman aşımı: Haksız rekabet öğrenildiği andan itibaren 1 yıl içinde açılmak zorundadır. Eğer dava açılmazsa 3 yıl sonra zamanaşımına uğrar


Cezai sorumluluklar: Haksız rekabet yapan kişiler 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilirler ve para cezasına çarptırılabilirler.

 

Haksız Rekabet Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık