DOLAR: 2.88 TL
EURO: 3.13 TL

İşletme Ders Notları

2 yıl önce
264 kez görüntülendi

İşletme Ders Notları

İşletme Ders Notları

 

 

Hep şu ifadeleri kullandıklarını duymuşuzdur “ bu adam her şeye işletme mantığı ile bakıyor” veya “bu adam her seferinde bizi işletiyor” diye. Bu ifadelerden şunları anlıyoruz ki işletme sadece ekonomi üzerine kullanılmış bir tabir değildir. Aynı zaman da günlük yaşantımıza ve konuşmalarımıza da girdiği görülmektedir. Öyle ki işletme bir zamanların en gözde bölümleri arasına dahi girmişti, gerçi günümüzde işletme bazı üniversiteler düzeyinde halen gözde bir bölüm olarak yerini korumaktadır. İşletme mezunu üniversite adayları gerek devletin açmış olduğu sınavlar yoluyla ve gerekse özel sektörde kendi iş imkânlarını oluşturarak ekonomik kazanç sağlamaktadır. Açılan işletmelerin bazıları devlete bazıları özel şahıslara bazıları ise yabancı ortaklı veya tamamen yabancı sermayeli olabilmektedir. İşletmeler aynı zamanda büyük, orta, küçük ve cüce olarak açılmaktadır. Günümüzdeki işletmelerin büyük ölçekli olanlarına dikkat edildiğinde çok ortaklı veya hisse ortaklı oldukları görülmektedir.

 

İşletmelerde amaç insan ihtiyaçlarını karşılamak ve bu amaç üzerinden kar elde ederek idamesini sağlamaktır. Kar amacı gütmeyen işletmelerin ayakta kalması ve zamanın şartlarına ayak uydurması çok zordur. Teknolojinin üretime hız kazandırdığı günümüzde işletmelerin varlığını devam ettirebilmesi için deneyimli, iş yükünü kolay alabilecek elemanlara ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle iyi üniversitelerden mezun olmuş ve kendini gerçekleştirmiş başarılı elemanların peşine düşerler. Adeta avcı bir kuş gibi mezun durumda olan veya mezun olmuş yetenekli öğrencilerin takibini yaparak beklenen sonucu gerçekleştirirler. Gelişmemiş veya gelişmekte olan ülkelerde bahsettiğimiz tarzda kalifiyeli eleman bulmak zordur. Bu tarz ülkelerde ender bulunan bilim adamları da, beyin göçü dediğimiz şekilde harekette bulunarak kendileri için daha avantajlı olan başka ülkelere göç ederler. Bu tarz göçler gelişmemiş ülkelerde çok büyük problem oluşturur ve ülkelerin gelişmesini yavaşlatır.

 

 

Yukarıda işletme üzerine bazı bilgileri size sunmaya çalıştım. İşletme üzerine daha fazla bilgiye sahip olabilmeniz için www.dersnotlari.gen.tr internet adresini ziyaret edebilirsiniz. Sadece işletme ders notları alanın değil tüm alanlarda ders notlarını kolay bulabileceğiniz site tasarımı ile www.dersnotlari.gen.tr hep yanınızda ve hizmetinizde olacaktır.

 

 

Unutmayınız ki ders çalışmak sizden ders notlarınız  www.dersnotlari.gen.tr den…

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık