DOLAR: 2.88 TL
EURO: 3.13 TL

Maliye ders notları

2 yıl önce
1.192 kez görüntülendi

Maliye ders notları

Maliye ders notları

 

İktisat bilimi ile nerdeyse aynı pozisyonlarda görev alacak personelin mezun olduğu ve genellikle maliye bakanlığı bünyesinde ve müfettişlik biriminde görev yapacak elemanın yetiştiği bölümdür.​ Maliye bölümü mezunları gerek bireysel anlamda mali görevler üstlenirken, gerekse kamu maliyesi adı altında devletin kaynaklarının nereden alındığını ve nerelere harcandığını araştıran, kayıt altına alan ve depolayan, gerektiğinde kullanan görevler üstlenirler. Bu amaçla üstlenilen görevin hem özel sektörde hem de kamu içinde ne kadar önemli olduğunu anlayabiliyoruz. Herhangi bir kuruluş mali hesaplarını doğru yapmadığı takdirde, mali açıkla karşı karşıya kalacağını ve yaptıkları çalışmalarla havanda su dövmeye benzeyeceğini söylemek yanlış olmaz sanırım. Şunu açıkça belirtmek gerekir ki güçlü şirketlerin güçlü mali kontrol kadrosu vardır. Bu kadroların doğru zamanda almış olduğu kararlar ve doğru yatırımlara katkıları şirketin büyümesine önayak olmaktadır. Büyüme ekonomik olarak gerçekleşen bir durum olduğuna göre maliye kadrolarının ekonomiye ve büyümeyle ne kadar bağlantılı olduğunu anlayabiliriz.

 

 

Maliye bölümü mezunları eğitim süreci içinde görmüş olduğu derslerin genel olarak muhasebe ve iktisat bölümleri ile aynı olduğunu söyleyebiliriz. Yani bu bölümlerin görev kapsamlarının birbiriyle benzer olduğu açıktır. Maliye bakanlığı bünyesi altında görev yapan ve bakanlık müfettişleri olarak en üst segmentlerde bulunan ve bunun dışında yerel anlamda il ve ilçelerde de maliye müfettişleri şeklinde görevlendirilen adayların şirketlerin ve devletin resmi kuruluşlarının mali disiplinlerini ve harcama gelir-gider durumlarını denetime tabi tuttuklarını söyleyebiliriz.

 

Maliye Bölümü, dört anabilim dalından oluşmaktadır. Bunlar “Maliye Teorisi”, “Bütçe ve Mali Planlama”, “Mali İktisat” ve “Mali Hukuk” tur

Maliye ders notları olarak sitemizde genel matematik, genel muhasebe, genel işletme, genel iktisat, hukuk, istatistik, kamu maliyesi, tarih, vergi hukuku ve daha birçok dersin ders notlarını görebilirsiniz. Bu derslere ait bilgilerin hedefinize uygun olarak verildiğini sitemiz olan www.dersnotları. gen.tr’den ayrıntılı olarak görebilirsiniz. Ders notları alanında yıllarca tecrübe edinmiş bir ekibin çalışmalarını harmanladığı ve siz değerli ziyaretçiler için sunduğunu bilmenizi isteriz. Ders notları alanında sizinle sürekli bağlantı kuracağımızı ve bizden ders notları alanında istediğinizi alacağınızı umuyoruz.

 

Unutmayın ders çalışmak sizden maliye ders notlarınız www.dersnotlari.gen.tr den…

Maliye ders notları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Belezza diyor ki:

    Beğendim. Teşekkür ederim.

Yorum Yaz

Yukarı Çık