DOLAR: 2.90 TL
EURO: 3.29 TL

Program Geliştirme Ders Notları

2 yıl önce
264 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

Program geliştirme ders notları

 

 Program geliştirme hakkında fikirlerimizi sizlere arz etmeden önce bilimsel anlamda program geliştirmenin ne olduğunu hatırlatmada fayda görüyorum. “Programın hedef, içerik, eğitim durumları ve değerlendirme öğeleri arasındaki dinamik ilişkiler bütünüdür. Tanım üzerinden hareketle kısa ve öz olarak şunu belirtmek gerekiyorsa, program geliştirme eğitim kurumlarında bireye verilecek bilginin koordine edilmesi, uygun imkanların sunulmasıdır.

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı bu maksatla, milli eğitimin genel hedeflerini belirtir ve bu hedefler doğrultusunda zamanın şartlarına dikkat edilerek program geliştirme çalışmaları yaptırır. Bu çalışmaların bireyin ve uzun vadede devletin yararına en uygun olması gerekmektedir. Yıllara göre sürekli değişen sistem bir türlü oturmamıştır. Bu nedenledir ki milli eğitim sisteminin yıllar içinde sürekli değiştiğini, başka devletlerin program geliştirme bilgilerinden faydalandığı malumunuzdur.

 

 

Program Geliştirme Süreci şu aşamalardan oluşmaktadır

-Programın Tasarlanması

-Programın Uygulanması

-Programın Değerlendirmesi

-Programın Yeniden Hazırlanması

 

 

Program geliştirme aşamasında yukarıda da belirtildiği üzere farklı zamanlarda, ihtiyaçlar doğrultusunda eksik görülen yerlerde düzenlemeler yapmak amacıyla program geliştirme çalışmaları yapılmaktadır. Bu aşamanın ilk basamağında elde edilen veriler ışığında mucit olup icat yapma yollarını denenmelidir. Yani program öncelikle tasarlanmalıdır, tasarlanan programlar pilot okullarda uygulanmalı, eğer sonuç gerçekten olumlu ise başka okullara da bu tasarı uygulanmalıdır. Değerlendirme aşamasında programın uygulanabilirliği reel bir şekilde tenkit edilmeli, varsa eksiklikler not edilerek geri bildirim sağlanmalıdır. Değerlendirme aşaması sonucunda bireylerde istenilen değişiklikler gözleniyorsa, yeniden program geliştirme üzerinde durulmaz.

 

 

Program geliştirme üzerine daha geniş bilgiyi internet sitemiz olan www.dersnotlari.gen.tr adresinden kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.  Ders notlarının gelecekte parlayan yıldızı olacak olan sitemiz, her geçen gün merdivenin basamakları gibi üst sıralara doğru yükselmektedir. Diğer branşlardaki ders notlarında da kaliteli hizmeti sunmayı adet edinmiş olan www.dersnotlari.gen.tr sitesi sizleri ders notları konusunda kendisine balayacak ve aranızdan su sızmayacaktır. Ders notlarında önder site yolunda hızlı adımlarla yürümeye, emeğe saygı göstermeye ve sizleri bilgi lokmaları ile doyurmaya kendini adamıştır.

 

 

Biliyoruz ki program geliştirme işi bazı teknikler sayesinde uzamanlar tarafından uygulanır,  hazırlanan programlar etraflıca gözden geçirilir ve hayata geçirilir. Bizlerde ders notları alanında uzmanlaşmak için yol almaktayız, bu yolun yükü bilgi, azığı ilginiz ve sonu kazançtır. Bizimle kazanmanız dileğiyle.

 

Unutmayın ders çalışmak sizden ders notlarınız www.dersnotlari.gen.tr den…

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık