DOLAR: 2.88 TL
EURO: 3.13 TL

Türkiye Fiziki Coğrafyası

1 yıl önce
346 kez görüntülendi

Türkiye Fiziki Coğrafyası

Türkiye Fiziki Coğrafyası

harita

Türkiye fiziki ve beşeri özellikleri ile dünya gözünde gerçekten ender bir yere sahiptir. Öyleki, var olduğu coğrafya üzerinde sürekli değişen uygarlıklar, devletler olmasına rağmen kendisi yek olarak süregelmiştir günümüze kadar. Devletler kuruldu, devletler yıkıldı, nice nesiller at koşturdu ve niceleri av peşinde koştu. Ne nankörlük etti nede nanköre göz yumdu bu coğrafya. Hep temiz ve doğallığıyla farklı medeniyetlerin iştahını kabartarak onların durağı oldu. Hitit, Lidya, Asur, iyon, Frig, Urartu, roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve günümüzde ise Türkiye cumhuriyetinin durak yeri olmuştur. Her vatanı ele geçiren bitmez bir hüküm sürme çabasına girmiş ve sonunda vadesini doldurup, başka devletlerin yerine bırakmıştır. Bu coğrafya üzerinde beşeri ve ekonomik çok faktör değişti, insanlık sürekli çoğaldı, tarım ve hayvancılık yapıldı, ticaret gelişti, sanayi boy verdi ve yeni yollarla ülkeler arasında bağlar kuruldu. Hiç beklenemeyecek şekilde teknoloji gelişti, insanlar fiziki unsurlara adeta meydan okudu. Değişen beşerdi ve değişen beşerin beşeriyetiydi. Değişmeyen veyahut ender değişen doğal unsurlardı yani fiziki coğrafyaydı. Fiziki coğrafyaydı değişime karşı koyan. Fiziki coğrafyaydı teknoloji ve yığınlara karşı dik duran, boyun eğmeyen. Evet değişim beşeriyete atomuna kadar işledi ama fiziki alana kısmi dokunabildi.

 

Fiziki coğrafya, dağlar, denizler, toprak, hava, vadiler, göller, yüksekler ve alçaklar ile birçok unsurdan oluşur. Her birinin kendi içinde bir mevzusu vardır ve her birinin değişim zamanları ayrı zamanda olur. Bazıları zamana karşı adeta koca çınarın bin yıllık serüveni gibi dimdik dururken, bazıları ise milyonlarca yıllık bir geçmişin izlerini taşıyabilmektedir. Ancak bazıları da var ki depremle kendini hemen salıverir, dizlerinin bağı çözülmüş bir beşer gibi. Ama biliyoruz ki Türkiye’nin fiziki coğrafyası kolay kolay değişmez, değişecek olan ihtiyaçlar nezdinde değişimdir.

 

Türkiye’nin fiziki coğrafyası, her biri birçok özelliği ile adeta içimize hoş duygular katar, bizleri alır bazen yükseklere çıkarır, bazen derinlere daldırır ve bazen de kendi halimize bırakır. Her haliyle milyonların sevgilisi, yoksulların ve düşkünlerin barınağıdır.

 

Türkiye’nin fiziki coğrafyası, medeniyetin anahtarı ve devamı… Bu coğrafya akan kanların iz bıraktığı kutsal vatandır. Ecdadın kanlarıyla her köşesi boyandı ve bu kanlarla tekrar ayağa kalmıştır.

 

Dersnotlari.gen.tr ile Türkiye fiziki coğrafya ders notlarını bizden ders çalışma sizden olsun

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık