DOLAR: 2.69 TL
EURO: 3.03 TL

Vergi Ders Notları

1 yıl önce
121 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

Vergi Ders Notları

 

Güncel yaşantımızın hemen her aşamasında karşımıza çıkan vergiler, devlet veya yetkili kılınmış organları tarafından, kişi ve kurumlardan, kanuna dayanılarak, cebren ve karşılıksız olarak alınan iktisadi değerlerdir şeklinde tanımlanır. Tanımlamasını verdiğimiz verginin ders notları için sitemizin anasayfasına bakabilirsiniz.

 

Vergilerin yaşantımızdaki durumunu açıklamak için, halkın arasına karışarak, çeşitli fikir aalış verişleri yapmak gerekmektedir. Çünkü halkın vergi sözcüğünü duymasıyla vermiş olduğu tepkileri ölçtüğümüzde, haklılık paylarının olup olmadığını merak ediyoruz. Türkiye’de küçük bir vergi soruşturması yapıyoruz ve bu konu hakkında fikir belirten birkaç kişiye kulak veriyoruz.

-vergiler boynumuzu büktü, deveye döndük:

-vergisiz bir ticaret olmaz mı hiç

– suya, elektriğe, gıdaya vs vergi, yakında çektiğimiz hava için vergi koyulmazsa şaşırırız.

– el alem arabayı 10 liraya alıyor biz 40 liraya alıyoruz. Onu da boşverelim bir külüstür arabamız var buna da benzin parası yüzünden binemiyoruz.

– vergi gelirleri hani devletin kasasına geçiyordu, bu kasadan devlet halkı için hizmet sağlıyordu, hani nerde? Yine hortumcular mı götürdü yoksa.

-ben vergimi veren, namuslu, şerefli ve dürüst bir tüccarım, bana bunu nasıl dersinJ

– vergi veren devletin en sevdiği kişi olur, devletin sıcak eli hep onu okşar.

Daha farklı şekillerde sunabileceğimiz nice nice cümleler vardır elbette, ama hangi birini sayalım burada. Sayfalar sürecek yazı dizisi oluşur.

 

Vergilerin dilini halk diliyle birleştirip halk gözüyle konuşmaya başladık ancak; halk dilinin söylediklerini tek taraflı bakarak haklı görmek yanlıştır. Çünkü sağlam düşünceler eleştirilebilen, eleştirilerden kaçmayan kişilerde hayat bulur. Yani halkın gözüyle vergilerin anlamlarını gördük, bizde şimdi vergilerin devlet için anlamını anlamaya çalışalım.

 Anayasamızın 73. maddesine göre; 
 
“ Herkes kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür. Vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımı, maliye politikasının sosyal amacıdır. Vergi, resim, harç ve benzeri mali yükümlülükler kanunla konulur, değiştirilir veya kaldırılır. Vergi, resim, harç ve benzeri mali yükümlülüklerin muaflık, istisnalar ve indirimleriyle oranlarına ilişkin hükümlerinde kanunun belirlediği yukarı ve aşağı sınırlar içinde değişiklik yapmak yetkisi Bakanlar Kuruluna verilebilir.” 

 

Ayrıca:

–       Her vergi kuruşu halka yol, su, elektrik oluyor

–       Vergi kaçakçıları halkın yüz karalarıdır. Çünkü halka yatırım olacak olan paraları bu gambazlar yutuyor.

–       Vergi bir devlet geliridir. Bu vergi gelirleri üç şekilde alınır. Gelir üzerinden, harcama üzerinden ve servet üzerinden alınanlar olarak ayrılır. Kazancınız, paranıza karşılık harcamanız ve servetiniz üzerinden vergiler alınmaktadır.

Vergi üzerine daha ayrıntılı bilgileri dersnotları.gen.tr adresinden alabilirsiniz.

Vergi Ders Notları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık